👼 Set your curiosity free with rich, wide-ranging, hyper-connected information.

1997–98 Ukrainian Cup

Football tournament season

1997—98 Ukrainian Cup
Kubok Ukrainy
CountryUkraine
Teams90
ChampionsDynamo Kyiv
Runners-upCSKA Kyiv
Top goal scorer(s)Andriy Shevchenko (8)

The Ukrainian Cup 1997-98 was the seventh annual edition of Ukraine's football knockout competition since the country's independence.

This edition of the Cup started with a preliminary round of few pairs and three qualification knockout rounds before the first round of the competition. Two legs rounds were extended to the main portion of competition as well as some qualification rounds. Amateur clubs were represented by the winner of Ukrainian Amateur Cup only.

The cup holder Shakhtar Donetsk was eliminated on away goal rule by Metalurh Donetsk in Round of 16.

1997–98 Ukrainian Cup Intro articles: 5

Qualification into European Competitions for the 1998–1999 season

The winner of this competition qualified as Ukraine's Cup Winner representative in the Cup Winners' Cup and was allowed to enter the competition in the first round.

Overview of "UEFA Cup Winners%27 Cup 1998%E2%80%9399" article

Competition schedule

Preliminary round

At this stage in the competition, 20 teams from the Druha Liha and Ukrainian Football Amateur Association entered the competition.

Paperovyk Malyn(2L) 1–2 AET (2L)Dynamo-3 Kyiv
Tsementnyk Mykolaiv(2L) 3–1 (2L)Naftovyk Dolyna
Pivdenstal Yenakieve(2L) 3–1 (2L)Metalurh Komsomolske
Hazovyk Komarne(2L) 3–1 (2L)Karpaty-2 Lviv
Fortuna Sharhorod(2L) 1–0 (2L)SKA-LOTTO Odessa
Chornomorets Sevastopol(2L) -:+ (2L)Dynamo Odessa
Domobudivnyk Chernihiv(Am) 1–1 AET, 7–6 (Pen.) (2L)Dnipro-2 Dnipropetrovsk
Avers Bakhmach(2L) 1–0 (2L)Slovyanets Konotop
Kryvbas-2 Kryvyi Rih(2L) 1–2 AET (2L)Zirka-NIBAS-2 Kirovohrad
Borysfen Boryspil(2L) 3–0 (2L)Ryhonda Bila Tserkva

First qualification round

At this stage in the competition, the rest clubs of the Druha Lihaentered the competition.

Dynamo-3 Kyiv(D2) 3–1 Obolon-PPO Kyiv(D2)
Cementnyk Mykolaiv(D2) 1–0 AET Systema-BOREKS Borodianka(D2)
Pivdenstal Yenekieve(D2) 1–0 Shakhtar Stakhanov(D2)
Nerefa Slavutych(D2) -:+ Karpaty Mukacheve(D2)
Hazovyk Komarne(D2) 1–0 Halychyna Drohobych(D2)
Krystal Kherson(D2) 3–1 Olimpiya-AES Yuzhnoukrainsk(D2)
Fortuna Sharhorod(D2) 2–1 Lokomotyv Smila(D2)
Pokuttia Kolomyia(D2) -:+ Kalush(D2)
Haray Zhovkva(D2) 2–1 Nyva Bershad(D2)
Dynamo Odessa(D2) +:- Portovyk Illichivsk(D2)
Viktor Zaporizhia(D2) 1–2 AET Torpedo Melitopol
Domobudivnyk Chernihiv(Am) +:- Vorskla-2 Poltava(D2)
Shakhtar-2 Donetsk(D2) 3–0 Metalist-2 Kharkiv(D2)
Avers Bakhmach(Am) 1–0 Elektron Romny(D2)
Zirka-NIBAS-2 Kirovohrad(D2) 3–2 Metalurh-2 Donetsk(D2)
Borysfen Boryspil(D2) 0–0 AET, 3–4 (Pen.) Hirnyk-Sport Komsomolsk(D2)

Second qualification round

At this stage in the competition, teams play two games, at home and away. Also, clubs of the First League has entered the competition.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Dynamo-3 Kyiv 7–1 FC Podillya Khmelnytskyi 4–0 3–1
FC Desna Chernihiv (a) 4–4 FC Tsementnyk Mykolaiv 3–0 1–4
FC Zorya Luhansk 5–1 FC Pivdenstal Yenakieve 1–0 4–1
FC Karpaty Mukacheve (a) 4–4 FC Veres Rivne 2–1 2–3
FC Hazovyk Komarno 0–1 FC Krystal Chortkiv 0–0 0–1
FC Cherkasy 5–5 (a) FC Krystal Kherson 2–4 3–1
FC Fortuna Sharhorod w/o FC Fakel Varva +:–
FC Tysmenytsia 1–2 FC Kalush 0–2 1–0
FC Haray Zhovkva 3–5 FC Polissya Zhytomyr 1–2 2–3
SC Odesa 4–2 FC Dynamo Odesa 3–0 1–2
FC Torpedo Melitopol 3–4 FC Tytan Armyansk 2–2 1–2
FC CSKA-2 Kyiv 3–1 FC Domobudivnyk Chernihiv 1–0 2–1
FC Shakhtar-2 Donetsk 2–4 FC Oskil Kupyansk 1–2 1–2
FC Petrivtsi Myrhorod 1–2 FC Avers Bakhmach 0–2 1–0
FC Zirka-NIBAS-2 Kirovohrad 1–5 FC Avanhard–Industriya Rovenky 0–3 1–2
FC Hirnyk-Sport Komsomolsk 1–2 FC Metalurh Novomoskovsk 0–1 1–1

Third qualification round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Dynamo-3 Kyiv 4–2 FC Khimik Severodonetsk 2–1 2–1
FC Desna Chernihiv 3–1 FC Dynamo-2 Kyiv 1–0 2–1
FC Metalist Kharkiv 2–1 FC Zorya Luhansk 2–1 0–0
FC Naftovyk Okhtyrka 6–1 FC Karpaty Mukacheve 4–0 2–1
MFC Mykolaiv 4–0 FC Krystal Chortkiv 3–0 1–0
FC Krystal Kherson (a) 3–3 FC Polihraftekhnika Oleksandriya 1–0 2–3
FC Kremin Kremenchuk 1–2 FC Fortuna Sharhorod 1–0 0–2
FC Shakhtar Makiivka 4–1 FC Kalush 1–1 3–0
FC Verkhovyna Uzhhorod 2–6 FC Polissya Zhytomyr 2–2 0–4
SC Odesa 0–3 FC Nyva Vinnytsia 0–2 0–1
FC Tytan Armyansk 4–6 FC Bukovyna Chernivtsi 3–1 1–5
FC CSKA-2 Kyiv (a) 3–3 FC Lviv 0–0 3–3
FC Metalurh Nikopol w/o FC Oskil Kupyansk 4–2 +:–
FC Avers Bakhmach w/o FC Stal Alchevsk –:+
FC Volyn Lutsk w/o FC Avanhard–Industriya Rovenky +:–
FC Metalurh Novomoskovsk w/o FC Yavir Krasnopillia 1–2 –:+

Round of 32

The Vyshcha Liha clubs entered the competition.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Dynamo-3 Kyiv 3–10 FC Dynamo Kyiv 0–5 3–5
FC Illichivets Mariupol 7–6 FC Desna Chernihiv 5–3 2–3
FC Metalist Kharkiv 2–6 FC Chornomorets Odesa 2–2 0–4
FC Naftovyk Okhtyrka (a) 3–3 FC Zirka–NIBAS Kirovohrad 1–1 2–2
FC Kryvbas Kryvyi Rih (a) 3–3 MFC Mykolaiv 2–0 1–3 (a.e.t.)
FC Krystal Kherson 2–8 FC Karpaty Lviv 1–4 1–4
FC Torpedo Zaporizhia 4–1 FC Fortuna Sharhorod 3–0 1–1
FC Shakhtar Makiivka 2–5 FC Vorskla Poltava 1–2 1–3
FC Polissya Zhytomyr 1–2 FC Dnipro Dnipropetrovsk 1–0 0–2
FC Prykarpattia Ivano-Frankivsk 2–2 (2-4 p) FC Nyva Vinnytsia 2–0 0–2 (a.e.t.)
FC Bukovyna Chernivtsi 0–3 SC Tavriya Simferopol 0–2 0–1
FC CSKA-2 Kyiv 4–5 FC CSKA Kyiv 2–4 2–1
FC Nyva Ternopil 5–1 FC Metalurh Nikopol 4–0 1–1
FC Stal Alchevsk 0–1 FC Metalurh Zaporizhia 0–0 0–1
FC Volyn Lutsk 1–2 FC Metalurh Donetsk 0–0 1–2
FC Yavir Krasnopillia 3–6 FC Shakhtar Donetsk 3–3 0–3

Round of 16

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Naftovyk Okhtyrka 3–5 FC Chornomorets Odessa 3–0 0–5
FC Kryvbas Kryvyi Rih 2–2 (4-3 p) FC Karpaty Lviv 2–0 0–2 (a.e.t.)
FC Torpedo Zaporizhia 0–1 FC Vorskla Poltava 0–1 0–0
FC Nyva Vinnytsia 1–3 FC Dnipro Dnipropetrovsk 1–1 0–2
FC CSKA Kyiv 2–1 SC Tavriya Simferopol 2–0 0–1
FC Metalurh Zaporizhia 3–4 FC Nyva Ternopil 2–1 1–3
FC Metalurh Donetsk (a) 3–3 FC Shakhtar Donetsk 2–0 1–3
FC Dynamo Kyiv 4–0 FC Metalurh Mariupol 3–0 1–0

First leg

9 March 1998 Naftovyk Okhtyrka (1L)3 – 0(PL) Chornomorets OdesaNaftovyk Stadium, Okhtyrka
Artyomenko  52'
Zakharov  60'
Okhrimenko  70'
Report Attendance: 3,000
Referee: Vasyl Melnychuk
9 March 1998 Kryvbas Kryvyi Rih (PL)2 – 0(PL) Karpaty LvivMetalurh Stadium, Kryvyi Rih
Rymshyn  44'
Moroz  81'
Report Attendance: 20,000
Referee: Anatoliy Zhosan
9 March 1998 Torpedo Zaporizhia (PL)0 – 1(PL) Vorskla PoltavaLokomotyv Stadium, Zaporizhia
Report Kyslov  43' Attendance: 3,000
Referee: Hennadiy Kovalenko
9 March 1998 CSKA Kyiv (PL)2 – 0(PL) Tavriya SimferopolCSK ZSU Stadium, Kiev
Horodov  26'
Hohil  67'
Report Attendance: 2,000
Referee: Ihor Horozhankin
9 March 1998 Metalurh Zaporizhia (PL)2 – 1(PL) Nyva TernopilMetalurh Stadium, Zaporizhia
Kolodin  33'
Lypskyi  58'
Report Kapanadze  42' Attendance: 3,500
Referee: Vadym Shelmenko
9 March 1998 Metalurh Donetsk (PL)2 – 0(PL) Shakhtar DonetskAvanhard Stadium, Dokuchaievsk
Luchkevych  48'
Sevidov  79'
Report Attendance: 5,000
Referee: Anatoliy Aranovskyi
11 March 1998 Dynamo Kyiv (PL)3 – 0(PL) Metalurh MariupolDynamo Stadium, Kiev
Rebrov  16'
Shevchenko  68'
Kosovskyi  86'
Report Attendance: 2,000
Referee: Vasyl Babych

Second leg

13 March 1998 Chornomorets Odesa (PL)5 – 0(1L) Naftovyk OkhtyrkaBlack Sea Shipping, Odesa
Huseynov  21'
Syarohin  30'33'
Shutov  42'
Mhlynets  43'
Report Attendance: 5,000
Referee: Volodymyr Kutsev

Chornomorets won 5–3 on aggregate.

13 March 1998 Karpaty Lviv (PL)2 – 0 (a.e.t.)
(3 – 4 p)
(PL) Kryvbas Kryvyi RihUkraina Stadium, Lviv
Mizin  18'
Hetsko  87'
Report Attendance: 8,000
Referee: Viktor Derdo

2–2 on aggregate. Kryvbas won 4–3 on penalty kicks.

13 March 1998 Vorskla Poltava (PL)0 – 0(PL) Torpedo ZaporizhiaVorskla Stadium, Poltava
Report Attendance: 4,000
Referee: Serhiy Dzyuba

Vorskla won 1–0 on aggregate.

Quarter Finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Dynamo Kyiv 7–1 FC Chornomorets Odessa 3–0 4–1
FC Kryvbas Kryvyi Rih 2–1 FC Vorskla Poltava 2–1 0–0
FC Dnipro Dnipropetrovsk 1–2 FC CSKA Kyiv 0–1 1–1 (a.e.t.)
FC Nyva Ternopil 2–2 (a) FC Metalurh Donetsk 2–1 0–1

First leg

10 April 1998 Kryvbas Kryvyi Rih (PL)2 – 1(PL) Vorskla PoltavaMetalurh Stadium, Kryvyi Rih
Hashchyn  37'
Rymshyn  40'
Simakov  13'   82'
Report Antyukhin  52'
Machohan  55'   84'
Attendance: 12,000
Referee: Ihor Horozhankin
10 April 1998 Dnipro Dnipropetrovsk (PL)0 – 1(PL) CSKA KyivMeteor Stadium, Dnipropetrovsk
Report Malimon  17' Attendance: 2,500
Referee: Ihor Ishchenko
10 April 1998 Nyva Ternopil (PL)2 – 1(PL) Metalurh DonetskTernopil City Stadium, Ternopil
Kapanadze  1'55' Report Datsenko  56' Attendance: 5,000
Referee: Ihor Yarmenchuk

Second leg

24 April 1998 Chornomorets Odesa (PL)1 – 4(PL) Dynamo KyivChMP Stadium, Odesa
Skoropad  37' Report Shevchenko  24'
Rebrov  35'52'
Gerasimenko  50'
Attendance: 6,000
Referee: Anatoliy Zhosan

Dynamo won 7–1 on aggregate.

Kryvbas won 2–1 on aggregate.

24 April 1998 CSKA Kyiv (PL)1 – 1 (a.e.t.)(PL) Dnipro DnipropetrovskCSK ZSU Stadium, Kiev
Oliynyk  117' Report Suharev  31' Attendance: 3,500
Referee: Ihor Khiblin

CSKA won 2–1 on aggregate.

2–2 on aggregate. Metalurh won on away goal rule.

Semi Finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Kryvbas Kryvyi Rih 2–5 FC Dynamo Kyiv 2–4 0–1
FC CSKA Kyiv 4–2 FC Metalurh Donetsk 1–1 3–1

First leg

6 May 1998 Kryvbas Kryvyi Rih (PL)2 – 4(PL) Dynamo KyivMetalurh Stadium, Kryvyi Rih
Shyshchenko  28'
Rymshyn  85'
Report Kaladze  21'
Rebrov  50'
Shevchenko  70'
Husin  82'
Attendance: 36,000
Referee: Vasyl Babych

Second leg

14 May 1998 Dynamo Kyiv (PL)1 – 0(PL) Kryvbas Kryvyi RihDynamo Stadium, Kiev
Rebrov  41' Report Attendance: 4,000
Referee: Anatoliy Zhosan

Dynamo won 5–2 on aggregate.

14 May 1998 Metalurh Donetsk (PL)1 – 3(PL) CSKA Kyivim. 125-richia DMZ, Donetsk
Pokladok  58' Report Tsykhmeistruk  21'
Kripak  66'81'
Ulianytskyi  60'   83'
Attendance: 3,000
Referee: Ihor Horozhankin

CSKA won 4–2 on aggregate.

Final

Dynamo Kyiv2 – 1CSKA Kyiv
Shevchenko  1'33' Report 62' Oliynyk
 65' Novokhatskyi
Attendance: 43,500[1]
Referee: Ihor Yarmenchuk (Kiev), (FIFA)

1997–98 Ukrainian Cup Competition schedule articles: 170

See also

References

  1. ^ "Official protocol (in Russian)" (in Russian). FFU. 1999-05-31. Archived from the original on 2009-05-12. Retrieved 2009-03-15.