👼 Set your curiosity free with rich, wide-ranging, hyper-connected information.

1997–98 FIBA Korać Cup

1997–98 FIBA Korać Cup
LeagueFIBA Korać Cup
SportBasketball
Finals
Champions Mash Jeans Verona
  Runners-up Crvena zvezda
FIBA Korać Cup seasons

The 1997–98 FIBA Korać Cup was the 26th edition of the third tier European basketball tournament FIBA Korać cup and had 84 participants (42 teams played from the first round and another 42 teams from the second round). Mash Jeans Verona won the tournament.

1997–98 FIBA Korać Cup Intro articles: 2

Team allocation

The labels in the parentheses show how each team qualified for the place of its starting round:

  • 1st, 2nd, 3rd, etc.: League position after Playoffs
  • WC: Wild card
Regular season
Tau Cerámica (5th) Cholet (6th) Shakhtyor Irkutsk (5th) Šiauliai (4th)
Leon Caja España (6th) Montpellier Paillade (7th) Spartak Moscow (8th) Statyba-Lietuvos rytas (10th)
Unicaja (7th) SLUC Nancy (8th) Lokomotiv Kazan (WC) Dendi Basket (3rd)
TDK Manresa (8th) JDA Dijon (9th) Komfort Stargard Szczecinski (2nd) CSKA Kyiv (5th)
Peristeri 3Bit (3rd) Kombassan Konya (6th) Stal Bobrek Bytom (4th) Buducnost (4th)
Aris Moda Bagno (5th) Tuborg Pilsner (7th) Nobiles Włocławek (5th) Ovarense Aerosoles (8th)
Sporting (8th) Galatasaray (8th) Hapoel Galil Elyon (5th) AEL Limassol
Papagou Katselis (9th) Darüșșafaka (9th) Maccabi Rishon LeZion (6th)
Mash Jeans Verona (4th) Telekom Baskets Bonn (2nd) Bnei Herzliya (7th)
Calze Pompea Roma (6th) UniVersa Bamberg (4th) Maribor Ovni (6th)
Varese Roosters (7th) TBB Trier (6th) Helios Domžale (5th)
Fontanafredda Siena (9th) Tally Oberelchingen (7th) Zadar (5th)
Qualifying round
Žito Vardar (2nd) Vojvodina (5th) [Note VOJ] Lahti Logistics (7th) Astra Södertälje (5th)
Orka (CF) Spartak Subotica (6th) Saab UU (8th) Panathinaikos Limassol
Strumica Tabak (6th) Crvena Zvezda (12th) Brotnjo Ventspils (4th)
Nemetali Strumica (7th) Aveiro Češko (7th) Fribourg Olympic (1st)
Stahlbau Oberwart (2nd) Benfica Ricoh Astronauts (2nd) Estonian Fairs (1st)
Montan Kapfenberg (3rd) Queluz Hans Verkerk Den Helder (5th) Azot Rustavi
Möllersdorf Traiskirchen (4th) Belgacom Union Mons (3rd) Résidense (1st)
Mattersburg 49ers (5th) Echo Houthalen Sparta Bertrange (2nd)
Slavia Sofia (1st) Albacomp Fehérvár (3rd) Benston Zagreb (3rd)
Cherno More (3rd) Falco Szombathely (5th) Polonia Przemysl (7th)
Kompakt (4th) Dinamo București (1st) Mykolaiv (6th)
Ficosota Shumen (5th) Steaua București (2nd) Sparta Praha (9th)
Notes
  1. ^
    Note VOJ: KK Vojvodina participated instead of BFC Beočin because of merging those two clubs after the 1996–97 season.

1997–98 FIBA Korać Cup Team allocation articles: 132

Qualifying round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Residense 157–182 Aveiro 79–81 78–101
Steaua București 135–141 Strumica Tabak 63–53 72–88
Mykolaiv 127–133 Slavia Sofia 66–67 61–66
Saab UU 159–166 Astra Södertälje 80–83 79–83
Montan Kapfenberg 143–134 Albacomp Fehérvár 65–74 78–60
Crvena zvezda 179–131 Panathinaikos Limassol 90–54 89–77
Češko 136–145 Dinamo București 72–68 64–77
Benfica 144–130 Fribourg Olympic 66–67 78–63
Hans Verkerk 147–111 Sparta Bertrange 93–64 54–47
Sparta Praha 138–127 Polonia Przemyśl 63–60 75–67
Echo Houthalen 167–166 Möllersdorf Traiskirchen 88–74 79–92
Ficosota Shumen 180–191 Orka 85–85 95–106
Žito Vardar 155–151 Kompakt 84–70 71–81
Mattersburg 49ers 125–150 Benston Zagreb 75–83 50–67
Ricoh Astronauts 128–160 Belgacom Union Mons 57–81 71–79
Lahti Logistics 153–163 Ventspils 80–89 73–74
Brotnjo 0–40 Falco Szombathely 0–20 0–20
Queluz 133–134 Stahlbau Oberwart 67–66 65–68
Azot Rustavi 148–165 Estonian Fairs 81–75 67–90
Nemetali Strumica 119–204 Vojvodina 66–108 53–96
Cherno More 186–168 Spartak Subotica 97–70 89–98

Regular season

Key to colors
     Top two places in each group advance to round of 32

Group A

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Leon Caja España 6 6 0 549 465 +84 12
2. Fontanafredda Siena 6 4 2 498 477 +22 10
3. Aveiro 6 1 5 469 521 –52 7
4. Tally Oberelchingen 6 1 5 453 506 –53 7

Group B

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Crvena zvezda 6 5 1 513 431 +72 11
2. Peristeri 3Bit 6 4 2 472 419 +53 10
3. Bnei Herzliya 6 2 4 446 471 –25 8
4. Montan Kapfenberg 6 1 5 430 540 –76 7

Group C

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Statyba-Lietuvos rytas 6 4 2 516 466 +50 10
2. Komfort Stargard Szczecinski 6 3 3 446 433 +13 9
3. Lokomotiv Kazan 6 3 3 447 474 –27 9
4. Astra Södertälje 6 2 4 500 536 –36 8

Group D

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Darüșșafaka 6 5 1 476 399 +77 11
2. Budućnost 6 5 1 506 434 +72 11
3. Slavia Sofia 6 1 5 490 530 –40 7
4. Strumica Tabak 6 1 5 446 555 –109 7

Group E

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Hapoel Galil Elyon 6 5 1 516 441 +75 11
2. Papagou Katselis 6 3 3 424 392 +32 9
3. Dinamo București 6 3 3 450 461 –11 9
4. AEL Limassol 6 1 5 469 520 –51 7

Group F

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. UniVersa Bamberg 6 6 0 515 439 +76 12
2. Montpellier Paillade 6 4 2 462 440 +22 10
3. Benfica 6 2 4 479 465 +14 8
4. Hans Verkerk Den Helder 6 0 6 350 462 –112 6

Group G

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Mash Jeans Verona 6 4 2 516 457 +59 10
2. Kombassan Konya 6 4 2 430 402 +28 10
3. Orka 6 3 3 446 488 –42 9
4. Zadar 6 1 5 408 432 –24 7

Group H

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. SLUC Nancy 6 5 1 517 425 +92 11
2. Tau Cerámica 6 4 2 491 389 +102 10
3. Echo Houthalen 6 2 4 435 489 –54 8
4. Sparta Praha 6 1 5 374 514 –140 6

Group I

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Aris Moda Bagno 6 5 1 528 391 +137 11
2. TBB Trier 6 4 2 508 478 +30 10
3. Falco Szombathely 6 3 3 491 535 –43 9
4. Maribor Ovni 6 0 6 376 499 –123 6

Group J

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Cholet 6 6 0 454 383 +71 12
2. TDK Manresa 6 4 2 479 456 +23 10
3. Ovarense Aerosoles 6 1 5 428 467 –39 7
4. Belgacom Union Mons 6 1 5 433 488 –55 7

Group K

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Ventspils 6 4 2 514 423 +88 10
2. Spartak Moscow 6 4 2 492 426 +66 10
3. CSKA Kyiv 6 4 2 428 443 –15 10
4. Nobiles Włocławek 6 0 6 384 526 –142 6

Group L

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Varese Roosters 6 5 1 505 424 +81 11
2. Galatasaray 6 4 2 506 428 +78 10
3. Benston Zagreb 6 3 3 482 476 +6 9
4. Žito Vardar 6 0 6 411 576 –165 6

Group M

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Calze Pompea Roma 6 6 0 514 343 +171 12
2. Maccabi Rishon LeZion 6 3 3 431 417 +14 9
3. Vojvodina 6 3 3 378 410 –32 9
4. Helios Domžale 6 0 6 389 462 –73 6

Group N

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Stal Bobrek Bytom 6 4 2 487 476 +11 10
2. Cherno More 6 3 3 471 464 +7 10
3. Tuborg Pilsner 6 3 3 514 479 +35 9
4. Sporting 6 2 4 425 478 –53 8

Group O

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Unicaja 6 5 1 486 411 +75 11
2. JDA Dijon 6 4 2 454 435 +19 10
3. Telekom Baskets Bonn 6 2 4 475 478 –3 8
4. Stahlbau Oberwart 6 1 5 453 544 –91 7

Group P

Team Pld W L PF PA PD Pts
1. Dendi Basket 6 5 1 494 454 +40 11
2. Šiauliai 6 4 2 509 446 +63 10
3. Shakhtyor Irkutsk 6 3 3 431 459 –28 9
4. Estonian Fairs 6 1 5 419 504 –85 7

Sources:[1][2]

Round of 32

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Fontanafredda Siena 154–163 Crvena zvezda 81–72 73–91
Peristeri 3Bit 145–137 León Caja España 78–69 67–68
Komfort Stargard Szczeciński 133–137 Darüşşafaka 78–69 55–68
Budućnost 144–138 Statyba-Lietuvos rytas 83–69 61–69
Papagou Katselis 129–117 UniVersa Bamberg 60–71 69–46
Montpellier Paillade 118–136 Hapoel Galil Elyon 61–56 57–80
Kombassan Konya 140–137 SLUC Nancy 74–68 66–69
Tau Cerámica 155–169 Mash Jeans Verona 70–90 85–79
TBB Trier 145–170 Cholet 75–85 70–85
TDK Manresa 158–163 Aris Moda Bagno 84–67 74–96
Spartak Moscow 173–198 Varese Roosters 79–104 94–94
Galatasaray 141–146 Ventspils 77–76 64–70
Maccabi Rishon LeZion 149–163 Stal Bobrek Bytom 63–81 86–82
Cherno More 134–163 Calze Pompea Roma 79–78 55–85
JDA Dijon 171–152 Dendi 85–79 86–73
Šiauliai 133–142 Unicaja 74–73 59–69

Round of 16

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Crvena zvezda 148–139 Darüşşafaka 67–62 81–77
Peristeri 3Bit 136–135 Budućnost 76–57 60–78
Papagou Katselis 134–142 Kombassan Konya 79–76 55–66
Hapoel Galil Elyon 146–154 Mash Jeans Verona 86–83 60–71
Cholet 177–159 Varese Roosters 95–70 82–89
Aris Moda Bagno 175–133 Ventspils 102–66 73–67
Stal Bobrek Bytom 133–138 JDA Dijon 77–63 56–75
Calze Pompea Roma 139–129 Unicaja 74–55 65–74

Quarterfinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Crvena zvezda 144–133 Kombassan Konya 81–66 63–67
Peristeri 3Bit 151–158 Mash Jeans Verona 72–68 79–90
Cholet 139–124 JDA Dijon 82–62 57–62
Aris Moda Bagno 158–166 Calze Pompea Roma 79–80 79–86

Semifinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Crvena zvezda 155–145 Cholet 81–49 74–96
Mash Jeans Verona 166–154 Calze Pompea Roma 96–82 70–72

Finals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Mash Jeans Verona 141–138 Crvena zvezda 68–74 73–64
1997–98 FIBA Korać Cup Champions

Mash Jeans Verona
1st title

See also

References

  1. ^ "Korac Cup 1997–98". www.linguasport.com. Retrieved 2018-07-16.
  2. ^ "Korac Cup (1998) | FIBA Europe". www.fibaeurope.com. Retrieved 2018-07-16.