👼 Set your curiosity free with rich, wide-ranging, hyper-connected information.

1993–94 Ukrainian Cup

Football tournament season

Top 3 1993–94 Ukrainian Cup related articles

  (Redirected from 1993-94 Ukrainian Cup)
1993–94 Ukrainian Football Cup
Кубок України з футболу
Country Ukraine
Teams80
Defending championsDynamo Kyiv
ChampionsChornomorets Odessa
Runners-upTavriya Simferopol
Top goal scorer(s)Oleksiy Antiukhin
Eduard Valenko (5 each)

The Ukrainian Cup 1993–94 was the third annual edition of Ukraine's football knockout competition, known as the Ukrainian Cup.

The Cup started with the round of 32, but it also had couple of preliminaries. The tournament started on August 1, 1993, with numerous games across the country and concluded with its final game on May 29, 1994. The last season defending champion FC Dynamo Kyiv was eliminated in the Round of 16 by FC Veres Rivne on the away goal rule. This season cup holders became FC Chornomorets Odessa that in the final defeated the Crimean SC Tavriya Simferopol on the penalty shootout.

Kryvbas Kryvyi Rih served its suspension for refusing to play last season and was not included in competition for the season.

1993–94 Ukrainian Cup Intro articles: 7

Team allocation

  • Eighty teams entered the competition.
  • 3 professional club did not enter (Second League: Hazovyk Komarne, Medita Shakhtarsk; Top League: Kryvbas Kryvyi Rih)
  • 14 out of 18 teams of the Transitional League did not enter
  • 7 regions did not provide their representatives (AR Crimea, Chernihiv, Kiev, Kiev City, Kirovohrad, Rivne, Zaporizhia)

Distribution

Teams entering in this round Teams advancing from previous round
1st Qualifying round
(64 teams)
2nd Qualifying round
(32 teams)
  • 32 winners from the first qualifying round
Tournament proper
(32 teams)
  • 16 winners from the third qualifying round

First qualifying round entrants

  • 19 regional representatives
  • 4 Third League (Dynamo Saky, FC Lviv, Nyva Karapyshi, Torpedo Melitopol)
  • 20 Second League in whole (Azovets Mariupol, Bazhanovets Makiivka, Chaika Sevastopol, Chornomorets-2 Odesa, Dnister Zalishchyky, Druzhba Berdiansk, Dynamo Luhansk, Halychyna Drohobych, Meliorator Kakhovka, Metalurh Kostiantynivka, Naftokhimik Kremenchuk, Nyva-Borysfen Boryspil, Ros Bila Tserkva, Shakhtar Pavlohrad, Tavria Kherson, Tytan Armiansk, Vahonobudivnyk Stakhanov, Voikovets Kerch, Yavir Krasnopillia, Zirka Kirovohrad)
  • 20 First League in whole (Artania Ochakiv, Avtomobilist Sumy, Desna Chernihiv, Dnipro Cherkasy, Dynamo-2 Kyiv, Evis Mykolaiv, Khimik Severodonetsk, Khimik Zhytomyr, Krystal Chortkiv, Metalurh Nikopol, Naftovyk Okhtyrka, SC Odesa, Podillia Khmelnytskyi, Polihraftekhnika Oleksandria, Prykarpattia Ivano-Frankivsk, Pryladyst Mukacheve, Skala Stryi, Stal Alchevsk, Vorskla Poltava, Zakarpattia Uzhhorod)
  • 1 Top League (Veres Rivne)

Competition schedule

First preliminary round

Almost all games were played on August 1, 1993. The game between Polihraftekhnika and Shakhtar took place on August 3.

Bazhanovets (Makiivka) (2L) 2:3 (1L) Stal (Alchevsk)
Dynamo (Luhansk) (2L) 2:1 (2L) Vahonobudivnyk (Stakhanov)
Hirnyk (Khartsyzk) (Am) 1:4 (2L) Metalurh (Kostiantynivka)
Avanhard (Rovenky) (Am) 2:0 (1L) Khimik (Severodonetsk)
Dynamo (Vysokopillya) (Am) 0:3 (2L) Zirka (Kirovohrad)
Polihraftekhnika (Olexandria) (1L) 3:0 (2L) Shakhtar (Pavlohrad)
Metalurh (Novomoskovsk) (Am) 1:2 (1L) Vorskla (Poltava)
Avanhard (Lozova) (Am) 0:2 (1L) Avtomobilist (Sumy)
Blaho (Blahoyeve) (Am) 0:5 (1L) EVIS (Mykolaiv)
Evis-2 (Mykolaiv) (Am) 2:3 (1L) Sport Club(Odessa)
Torpedo (Melitopol) (3L) 1:2 (1L) Metalurh (Nikopol)
Druzhba (Berdiansk) (2L) +:- (2L) Azovets (Mariupol) Azovets (Mariupol) didn't submit documents
Meliorator (Kakhovka) (2L) 1:0 (2L) Tavria (Kherson)
Artania (Ochakiv) (1L) 2:0 (2L) Chornomorets-2 (Odessa)
Tytan (Armyansk) (2L) 1:3 (2L) Voykovets (Kerch) aet
Dynamo (Saky) (3L) 1:1 (2L) Chaika (Sevastopol) aet, pk 5:4
Nyva (Terebovlia) (Am) 1:2 (1L) Podillya (Khmelnytskyi)
Khimik (Velykyi Bychkiv) (Am) 0:5 (1L) Prykarpattia (Ivano-Frankivsk)
Khimik (Sokal) (Am) 1:3 (1L) Skala (Stryi)
Pryladyst (Mukacheve) (1L) 2:0 (1L) Zakarpattia (Uzhhorod)
FC Lviv (3L) 2:1 (2L) Halychyna (Drohobych) aet
Karpaty (Chernivtsi) (Am) 4:1 (Am) Intehral (Vinnytsia)
Pokuttia (Kolomyia) (Am) 4:1 (2L) Dnister (Zalischyky)
Advis (Khmelnytskyi) (Am) 3:1 (1L) Krystal (Chortkiv)
Khimik (Cherkasy) (Am) 1:4 (2L) Naftokhimik (Kremenchuk)
Yavir (Krasnopilya) (2L) 1:2 (1L) Naftovyk (Okhtyrka)
Spartak (Okhtyrka) (Am) 0:2 (1L) Desna (Chernihiv)
Sula (Lubny) (Am) 2:2 (1L) Dynamo-2 (Kyiv) aet, pk 5:4
Krok (Zhytomyr) (Am) 0:0 (2L) Ros (Bila Tserkva) aet, pk 4:1
Pidshybnyk (Lutsk) (Am) 1:3 (PL) Veres (Rivne)
Nyva-Borysfen (Boryspil) (2L) 1:0 (1L) Khimik (Zhytomyr)
Nyva (Karapyshi) (3L) 3:1 (1L) Dnipro (Cherkasy)

Second preliminary round

Almost all games were played on August 7, 1993. The game between Veres and Krok took place on August 11.

Stal (Alchevsk) (1L) 6:3 (2L) Dynamo (Luhansk)
Metalurh (Konstantynivka) (2L) 5:3 (Am) Avanhard (Rovenky)
Zirka (Kirovohrad) (2L) 1:2 (1L) Polihraftekhnika (Olexandria)
Vorskla (Poltava) (1L) 2:0 (1L) Avtomobilist (Sumy)
EVIS (Mykolaiv) (1L) 3:1 (1L) Sport Club(Odessa)
Metalurh (Nikopol) (1L) 2:1 (2L) Druzhba (Berdiansk)
Meliorator (Kakhovka) (2L) -:+ (1L) Artania (Ochakiv) The game was won by Kakhovka 2:1, but they fielded disqualified player
Voykovets (Kerch) (2L) 1:0 (3L) Frunzenets (Saky)
Podillya (Khmelnytskyi) (1L) 1:2 (1L) Prykarpattia (Ivano-Frankivsk)
Skala (Stryi) (1L) 2:0 (1L) Pryladyst (Mukacheve)
FC Lviv (3L) +:- (Am) Karpaty (Chernivtsi) Karpaty did not arrived
Pokuttia (Kolomyia) (Am) 2:1 (Am) Advis (Khmelnytskyi)
Naftokhimik (Kremenchuk) (2L) 0:0 (1L) Naftovyk (Okhtyrka) aet, pk 5:3
Desna (Chernihiv) (1L) 5:1 (Am) Sula (Lubny)
Veres (Rivne) (PL) 4:1 (Am) Krok (Zhytomyr)
Football Club(Boryspil) (2L) 3:0 (3L) Nyva (Karapyshi)

Bracket

Round of 32   Round of 16   Quarter-finals   Semi-finals   Final
 Voykovets Kerch 0 0 0  
 Chornomorets 2 2 4      Metalurh Zaporizhya 0 0 0  
 Artania Ochakiv 0 0 0    Chornomorets 1 3 4  
 Metalurh Zaporizhia 4 3 7        Dnipro 0 0 0  
 Evis Mykolaiv 1 0 1        Chornomorets 3 1 4  
 Nyva Vinnytsia 2 0 2      Nyva Vinnytsia 2 1 3
 Metalurh Nikopol 1 0 1    Dnipro 0 4 4  
 Dnipro 3 4 7        Karpaty Lviv 0 1 1  
 Vorskla Poltava 0 0 0        Chornomorets 0 2 2  
 Karpaty Lviv 0 3 3      Zorya-MALS 2 1 3  
 Polihraftekhnika 2 0 2    Karpaty Lviv 2 6 8  
 Zoria-MALS(p) 0 2 2        Volyn Lutsk 2 0 2
 Metalurh K. 3 0 3        Karpaty Lviv 1 2 3  
 Bukovyna(a) 1 2 3      Volyn Lutsk 2 1 3
 Stal Alchevsk 2 0 2    Bukovyna Chernivtsi 0 2 2  
 Volyn Lutsk(a) 1 1 2        Chornomorets 0
 Desna Chernihiv 1 2 3        Tavriya Simferopol 0
 Torpedo Zaporizhia 0 4 4      Temp Shepetivka 2 0 2  
 Naftokhimik 1 0 1    Torpedo Zaporizhia 1 2 3  
 Temp Shepetivka 0 3 3        Torpedo Zaporizhia 2 0 2  
 Nyva-Borysfen 1 0 1        Veres Rivne(a) 1 1 2  
 Dynamo Kyiv 3 4 7      Veres Rivne(a) 0 1 1
 Veres Rivne 3 0 3    Dynamo Kyiv 0 1 1  
 Metalist Kharkiv 0 1 1        Tavriya Simferopol 2 0 2
 Lviv 2 1 3        Veres Rivne 0 0 0  
 Kremin Kremenchuk 0 6 6      Kremin Kremenchuk 2 1 3  
 Pokuttia Kolomyia 0 1 1    Shakhtar Donetsk 1 1 2  
 Shakhtar Donetsk 1 7 8        Tavriya Simferopol 0 1 1
 Prykarpattia 1 1 2        Kremin Kremenchuk 1 2 3  
 Nyva Ternopil 1 4 5      Nyva Ternopil 0 0 0
 Skala Stryi 2 1 3    Tavriya Simferopol 0 3 3  
 Tavria Simferopol(aet) 0 5 5  

First Elimination Round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Pokuttia Kolomyia 1–8 FC Shakhtar Donetsk 0–1 1–7
FC Voikovets Kerch 0–4 FC Chornomorets Odesa 0–2 0–2
FC Stal Alchevsk 2–2 (a) FC Volyn Lutsk 2–1 0–1
FC Metalurh Kostiantynivka 3–3 (a) FC Bukovyna Chernivtsi 3–1 0–2
FC Polihraftekhnika Oleksandriya 2–2 (1-4 p) FC Zorya Luhansk 2–0 0–2 (a.e.t.)
FC Vorskla Poltava 0–3 FC Karpaty Lviv 0–0 0–3
FC Evis Mykolaiv 1–2 FC Nyva Vinnytsia 1–2 0–0
FC Artania Ochakiv 0–7 FC Metalurh Zaporizhia 0–4 0–3
FC Prykarpattia Ivano-Frankivsk 2–5 FC Nyva Ternopil 1–1 1–4
FC Skala Stryi 3–5 SC Tavriya Simferopol 2–0 1–5 (a.e.t.)
FC Lviv 3–6 FC Kremin Kremenchuk 2–0 1–6
FC Naftokhimik Kremenchuk 1–3 FC Temp Shepetivka 1–0 0–3
FC Desna Chernihiv 3–4 FC Torpedo Zaporizhia 1–0 2–4
FC Veres Rivne 3–1 FC Metalist Kharkiv 3–0 0–1
FC Boryspil 1–7 FC Dynamo Kyiv 1–3 0–4
FC Metalurh Nikopol 1–7 FC Dnipro Dnipropetrovsk 1–3 0–4

First leg

Pokuttya Kolomyia (AM)0 – 1(PL) Shakhtar Donetsk
Report Orbu  78'
Yunist Stadium, Kolomyia
Attendance: 10,000
Referee: Vadym Shelmenko (Kiev)

Voikovets Kerch (2L)0 – 2(PL) Chornomorets Odessa
Report Parakhnevych  18'
Yeremeyev  55'
50-Ann.of October Stadium, Kerch
Attendance: 4,000
Referee: Yevhen Yesin (Dnipropetrovsk)

Stal Alchevsk (1L)2 – 1(PL) Volyn Lutsk
Hnezdilov  51'
Kuchirka  64'
Report Benko  53'
Stal Stadium, Alchevsk
Attendance: 4,500
Referee: Ihor Horozhankin (Kirovohrad)

Metalurh Kostyantynivka (1L)3 – 1(PL) Bukovyna Chernivtsi
Havrylov  10' (pen.)
Dgebuadze  23'
Kovalenko  60'
Report Matsko  75'
Avtosklo Stadium, Kostyantynivka
Attendance: 1,500
Referee: Volodymyr Vorhul (Kharkiv)

Polihraftekhnika Oleksandriya (1L)2 – 0(PL) Zorya Luhansk
Shazhko  50'
Chuichenko  58'
Report
Olimp Stadium, Oleksandriya
Attendance: 7,000
Referee: Anatoliy Aranovsky (Kiev)

Vorskla Poltava (1L)0 – 0(PL) Karpaty Lviv
Report
Vorskla Stadium, Poltava
Attendance: 3,500
Referee: Oleksandr Kosolapov (Kharkiv)

Evis Mykolaiv (1L)1 – 2(PL) Nyva Vinnytsia
Zabransky  18' (pen.) Report Kosovsky  3'
Naduda  45'
EVIS Stadium, Mykolaiv
Attendance: 8,000
Referee: Dmytro Martynyuk (Dnipropetrovsk)

Artania Ochakiv (1L)0 – 4(PL) Metalurh Zaporizhia
Report Skrypnyk  5' (pen.)
Klyuchik  25'
Novoseltsev  50'
Huralsky  83'
Artania Stadium, Ochakiv
Attendance: 1,500
Referee: Viktor Bezruk (Luhansk)

Prykarpattia Ivano-Frankivsk (1L)1 – 1(PL) Nyva Ternopil
Hryhorchuk  24' Report Rudnytsky  69'
Elektron Stadium, Ivano-Frankivsk
Attendance: 6,500
Referee: Leonid Bavykin (Kharkiv)

Skala Stryi (1L)2 – 0(PL) Tavriya Simferopol
Hriner  17'
Ivakhnyuk  58'
Report
Sokil Stadium, Stryi
Attendance: 5,500
Referee: Vasyl Babych (Uzhhorod)

FC Lviv (3L)2 – 0(PL) Kremin Kremenchuk
Valenko  60'
Hamaliy  78'
Report
Yunist Stadium, Lviv
Attendance: 1,000
Referee: Vasyl Hrymalyuk (Kosiv)

Naftokhimik Kremenchuk (2L)1 – 0(PL) Temp Shepetivka
Boiar  29' Report
Naftokhimik Stadium, Kremenchuk
Attendance: 4,000
Referee: Oleksandr Hordiyenko (Dnipropetrovsk)

Desna Chernihiv (1L)1 – 0(PL) Torpedo Zaporizhia
Avramenko  29' Report
Gagarin Stadium, Chernihiv
Attendance: 2,500
Referee: Oleksandr Tyutyun (Fastiv)

Veres Rivne (PL)3 – 0(PL) Metalist Kharkiv
Samardak  9'
O.Chervony  14'
V.Chervony  36'
Report
Avanhard Stadium, Rivne
Attendance: 9,000
Referee: Valeriy Lysenko (Odessa)

FC Boryspil (2L)1 – 3(PL) Dynamo Kyiv
Romanyshyn  90' Report Topchiyev  24'81'
Shkapenko  78'
Kolos Stadium, Boryspil
Attendance: 4,000
Referee: Kostyantyn Panchyk (Simferopol)

Metalurh Nikopol (1L)1 – 3(PL) Dnipro Dnipropetrovsk
Kovalenko  30' Report Konovalov  63'
Moroz  70'
Maksymov  75'
Metalurh Stadium, Nikopol
Attendance: 1,500
Referee: Viktor Zvyahintsev (Donetsk)

Second leg

Shakhtar Donetsk (PL)7 – 1(AM) Pokuttya Kolomyia
Popov  7'
Onopko  38'
Atelkin  47'
Matveyev  67'71' (pen.)85'
Kriventsov  90' (pen.)
Report Paliy  53' (pen.)
Kurlikovsky  90'
Shakhtar Stadium, Donetsk
Attendance: 500
Referee: Viktor Bezruk (Luhansk)

Shakhtar won 8–1 on aggregate


Chornomorets Odessa (PL)2 – 0(2L) Voikovets Kerch
Zhabchenko  16'
Parakhnevych  55'
Report
Chornomorets Stadium, Odessa
Attendance: 1,000
Referee: Oleksandr Kosolapov (Kharkiv)

Chornomorets won 4–0 on aggregate


Volyn Lutsk (PL)1 – 0(1L) Stal Alchevsk
Mozolyuk  33' Report
Avanhard Stadium, Lutsk
Attendance: 1,500
Referee: Oleksandr Tyutyun (Fastiv)

Volyn won 2–2 on away goal rule


Bukovyna Chernivtsi (PL)2 – 0(1L) Metalurh Kostyantynivka
Bondarchuk  45'
Kerstenyuk  90'
Report
Bukovyna Stadium, Chernivtsi
Attendance: 1,000
Referee: Vasyl Babych (Uzhhorod)

Bukovyna won 3–3 on away goal rule


Zorya Luhansk (PL)2 – 0(1L) Polihraftekhnika Oleksandriya
Kuznyetsov  74'
Kara-Mustafa  81'
Report
pen:4–1
Avanhard Stadium, Luhansk
Attendance: 2,500
Referee: Yevhen Yesin (Dnipropetrovsk)

Zorya won 2–2 on penalties


Karpaty Lviv (PL)3 – 0(1L) Vorskla Poltava
Mazur  7'
Valenko  50'70'
Report
Ukraina Stadium, Lviv
Attendance: 1,000
Referee: Oleksandr Kozachenko (Kiev)

Karpaty won 3–0 on aggregate


Nyva Vinnytsia (PL)0 – 0(1L) Evis Mykolaiv
Report
Municipal Central Stadium, Vinnytsia
Attendance: 10,000
Referee: Valeriy Lysenko (Odessa)

Nyva won 2–1 on aggregate


Metalurh Zaporizhia (PL)3 – 0(1L) Artania Ochakiv
Skrypnyk  5'
Petryk  72'
Varaksin  90'
Report
Metalurh Stadium, Zaporizhia
Attendance: 1,000
Referee: Volodymyr Kutsev (Donetsk)

Metalurh won 7–0 on aggregate


Nyva Ternopil (PL)4 – 1(1L) Prykarpattia Ivano-Frankivsk
Demianchuk  36'
Ternavsky  52'
Korponay  53'
Mochulyak  77'
Report Yurchenko  70'
Municipal Central Stadium, Ternopil
Attendance: 11,000
Referee: Ihor Khiblin (Khmelnytsky)

Nyva won 5–2 on aggregate


Tavriya Simferopol (PL)5 – 1 (aet)(1L) Skala Stryi
Dzyubenko  27'
Volkov  89' (pen.)
Antyukhin  94'102'
Zadov  118'
Report Kovalyuk  119' (pen.)
Lokomotyv Stadium, Simferopol
Attendance: 650
Referee: Viktor Holovko (Dnipropetrovsk)

Tavria won 5–3 on aggregate


Kremin Kremenchuk (PL)6 – 1(3L) FC Lviv
Yankovsky  3'18'
Zhenylenko  35'
Korponay  42'
Len  60'80'
Report Kutelmakh  70'
Dnipro Stadium, Kremenchuk
Attendance: 3,000
Referee: Anatoliy Aranovskiy (Kiev)

Kremina won 6–3 on aggregate


Temp Shepetivka (PL)3 – 0(2L) Naftokhimik Kremenchuk
Avakov  32'
Skachenko  71'79'
Report
Temp Stadium, Shepetivka
Attendance: 9,000
Referee: Vasyl Hrymalyuk (Kosiv)

Temp won 3–1 on aggregate


Torpedo Zaporizhia (PL)4 – 2(1L) Desna Chernihiv
Zinich  32'51'83'
Yesipov  71'
Report Kulyk  53'
Savenchuk  81'
AvtoZAZ Stadium, Zaporizhia
Attendance: 1,500
Referee: Oleksandr Hordiyenko (Dnipropetrovsk)

Torpedo won 4–3 on aggregate


Metalist Kharkiv (PL)1 – 0(PL) Veres Rivne
Tarasov  18' Report
Metalist Stadium, Kharkiv
Attendance: 1,000
Referee: Dmytro Martynyuk (Dnipropetrovsk)

Veres won 3–1 on aggregate


Dnipro Dnipropetrovsk (PL)4 – 0(1L) Metalurh Nikopol
Horily  21'
Polunin  36'
Dumenko  75'
Petrov  86'
Report
Meteor Stadium, Dnipropetrovsk
Attendance: 1,000
Referee: Volodymyr Vorhul (Kharkiv)

Dnipro won 7–1 on aggregate


Dynamo Kyiv (PL)4 – 0(2L) FC Boryspil
Topchiyev  36'
Kovalets  53'
Vaschuk  77'
Pryzetko  89' (pen.)
Report
Republican Stadium, Kiev
Attendance: 2,000
Referee: Roman Zan (Lviv)

Dynamo won 7–1 on aggregate

Second Elimination Round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Volyn Lutsk 3–2 FC Bukovyna Chernivtsi 2–0 1–2
FC Zorya Luhansk 3–8 FC Karpaty Lviv 2–2 1–6
FC Nyva Vinnytsia 3–4 FC Dnipro Dnipropetrovsk 2–0 1–4
FC Metalurh Zaporizhia 0–4 FC Chornomorets Odesa 0–1 0–3
FC Nyva Ternopil 0–3 SC Tavriya Simferopol 0–0 0–3
FC Kremin Kremenchuk 3–2 FC Shakhtar Donetsk 2–1 1–1
FC Temp Shepetivka 2–3 FC Torpedo Zaporizhia 2–1 0–2
FC Veres Rivne (a) 1–1 FC Dynamo Kyiv 0–0 1–1

First leg

Volyn Lutsk (PL)2 – 0(PL) Bukovyna Chernivtsi
Fedyukov  53'
Bohunov  86'
Report
Avanhard Stadium, Lutsk
Attendance: 1,500
Referee: Ihor Khiblin (Khmelnytsky)

Zorya Luhansk (PL)2 – 2(PL) Karpaty Lviv
Miroshnichenko  49'
Korobchenko  87'
Report Valenko  25'
Kardash  40'
Avanhard Stadium, Luhansk
Attendance: 1,500
Referee: Volodymyr Pianykh (Donetsk)

Nyva Vinnytsia (PL)2 – 0(PL) Dnipro Dnipropetrovsk
Kosovsky  1'
Solovienko  79'
Report
Municipal Central Stadium, Vinnytsia
Attendance: 8,000
Referee: Valeriy Onufer (Uzhhorod)

Metalurh Zaporizhia (PL)0 – 1(PL) Chornomorets Odessa
Report Huseinov  62'
Metalurh Stadium, Zaporizhia
Attendance: 1,000
Referee: Valeriy Stoyan (Alchevsk)

Nyva Ternopil (PL)0 – 0(PL) Tavriya Simferopol
Report
Municipal Central Stadium, Ternopil
Attendance: 9,000
Referee: Viktor Derdo (Illichivsk)

Kremin Kremenchuk (PL)2 – 1(PL) Shakhtar Donetsk
Fedkov  12'
Konovalchuk  74'
Report Kriventsov  40'
Dnipro Stadium, Kremenchuk
Attendance: 3,000
Referee: Kostyantyn Panchyk (Simferopol)

Temp Shepetivka (PL)2 – 1(PL) Torpedo Zaporizhia
Rolevych  5'
Chikhradze  68'
Report Polulyakh  30'
Temp Stadium, Shepetivka
Attendance: 4,000
Referee: Valeriy Bahlay (Kiev)

Veres Rivne (PL)0 – 0(PL) Dynamo Kyiv
Report
Avanhard Stadium, Rivne
Attendance: 10,000
Referee: Leonid Bavykin (Kharkiv)

Second leg

Bukovyna Chernivtsi (PL)2 – 1(PL) Volyn Lutsk
Bondarchuk  34'
Finkel  75'
Report Dykiy  9'
Fedorov 22'
Bukovyna Stadium, Chernivtsi
Attendance: 1,000
Referee: Volodymyr Tukhovsky (Simferopol)

Volyn won 3–2 on aggregate


Karpaty Lviv (PL)6 – 1(PL) Zorya Luhansk
Hamaliy  6'
Kardash  30'
Shulyatytsky  32'65'
Marych  47'
Valenko  88'
Report Kuznetsov  86'
Ukraina Stadium, Lviv
Attendance: 8,000
Referee: Serhiy Tatulyan (Kiev)

Karpaty won 8–3 on aggregate


Dnipro Dnipropetrovsk (PL)4 – 1(PL) Nyva Vinnytsia
Mykhailenko  27'72' (pen.)
Pavlyuchenko  39'
Pokhlebayev  73'
Report Ovcharenko  59'
Meteor Stadium, Dnipropetrovsk
Attendance: 2,000
Referee: Valeriy Avdysh (Simferopol)

Dnipro won 4–3 on aggregate


Chornomorets Odessa (PL)3 – 0(PL) Metalurh Zaporizhia
Romanchuk  63'
Bondarenko  72'
Parfyonov  86' (pen.)
Report
Chornomorets Stadium, Odessa
Attendance: 1,000
Referee: Mykhailo Sydor (Lviv)

Chornomorets won 4–0 on aggregate


Tavriya Simferopol (PL)3 – 0(PL) Nyva Ternopil
Fursov  35'84'
Kundenok  68'
Report
Lokomotyv Stadium, Simferopol
Attendance: 1,100
Referee: Vadym Shevchenko (Kiev)

Tavriya won 3–0 on aggregate


Shakhtar Donetsk (PL)1 – 1(PL) Kremin Kremenchuk
Byelichenko  35' (pen.)
Byelichenko  65'
Report Fedkov  16'
Korzanov  65'
Shakhtar Stadium, Donetsk
Attendance: 1,500
Referee: A.Lysenko (Shepetivka)

Kremin won 3–2 on aggregate


Torpedo Zaporizhia (PL)2 – 0(PL) Temp Shepetivka
Vyetrov  44'
Bonetsky  89'
Report
AvtoZAZ Stadium, Zaporizhia
Attendance: 2,000
Referee: Vasyl Melnychuk (Simferopol)

Torpedo won 3–2 on aggregate


Dynamo Kyiv (PL)1 – 1(PL) Veres Rivne
Shkapenko  41' Report Palyanytsya  34'
Republican Stadium, Kiev
Attendance: 2,000
Referee: Viktor Zvyahintsev (Donetsk)

Veres won 1–1 on away goal rule

Quarterfinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
FC Volyn Lutsk 2–3 FC Karpaty Lviv 2–1 0–2
FC Dnipro Dnipropetrovsk 0–4 FC Chornomorets Odesa 0–3 0–1
SC Tavriya Simferopol 5–1 FC Kremin Kremenchuk 3–0 2–1
FC Torpedo Zaporizhia 2–2 (a) FC Veres Rivne 2–1 0–1

First leg

Volyn Lutsk (PL)2 – 1(PL) Karpaty Lviv
Sarnavsky  47'
Nikitin  77'
Report Pokladok  65' (pen.)
Avanhard Stadium, Lutsk
Attendance: 4,000
Referee: Ihor Khiblin (Khmelnytsky)

Dnipro Dnipropetrovsk (PL)0 – 3(PL) Chornomorets Odessa
Report Parfenov  21' (pen.)
Huseinov  58'
Bohatyr  80'
Meteor Stadium, Dnipropetrovsk
Attendance: 5,000
Referee: Vadym Shevchenko (Kiev)

Tavriya Simferopol (PL)3 – 0(PL) Kremin Kremenchuk
Volkov  8' (pen.)
Yesin  40'
Antyukhin  72'
Report
Lokomotyv Stadium, Simferopol
Attendance: 2,000
Referee: Volodymyr Pianykh (Donetsk)

Torpedo Zaporizhia (PL)2 – 1(PL) Veres Rivne
Polulyakh  26'
Huzenko  56' (pen.)
Report Palyanytsya  32'
AvtoZAZ Stadium, Zaporizhia
Attendance: 6,000
Referee: Valeriy Onufer (Uzhhorod)

Second leg

Karpaty Lviv (PL)2 – 0(PL) Volyn Lutsk
Pokladok  49' (pen.)
Hurka  71'
Report
Ukraina Stadium, Lviv
Attendance: 13,000
Referee: Leonid Bavykin (Kharkiv)

Karpaty won 3–2 on aggregate


Chornomorets Odessa (PL)1 – 0(PL) Dnipro Dnipropetrovsk
Yeremeyev  41'
Telesnenko 51'
Report
Chornomorets Stadium, Odessa
Attendance: 3,000
Referee: Volodymyr Pianykh (Donetsk)

Chornomorets won 4–0 on aggregate


Kremin Kremenchuk (PL)1 – 2(PL) Tavriya Simferopol
Len  90' Report Fursov  52'
Antyukhin  69'
Dnipro Stadium, Kremenchuk
Attendance: 8,000
Referee: Serhiy Shebek (Kiev)

Tavriya won 5–1 on aggregate


Veres Rivne (PL)1 – 0(PL) Torpedo Zaporizhia
Samardak  22' Report
Avanhard Stadium, Rivne
Attendance: 8,000
Referee: Oleksandr Tyutyun (Fastiv)

Veres won 2–2 on away goal rule

Semifinals

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
SC Tavriya Simferopol 2–0 FC Veres Rivne 2–0 0–0
FC Karpaty Lviv 1–2 FC Chornomorets Odesa 0–0 1–2

First leg

Tavriya Simferopol (PL)2 – 0(PL) Veres Rivne
Kundenok  22'
Antyukhin  43'
Report
Lokomotyv Stadium, Simferopol
Attendance: 2,500
Referee: Volodymyr Pianykh (Donetsk)

Karpaty Lviv (PL)0 – 0(PL) Chornomorets Odessa
Report
Ukraina Stadium, Lviv
Attendance: 14,000
Referee: Viktor Zvyahitsev (Donetsk)

Second leg

Veres Rivne (PL)0 – 0(PL) Tavriya Simferopol
Report
Avanhard Stadium, Rivne
Attendance: 10,000
Referee: Anatoliy Aranovsky (Kiev)

Tavriya won 2–0 on aggregate


Chornomorets Odessa (PL)2 – 1(PL) Karpaty Lviv
Parakhnevych  7'
Bulyhin-Shramko  89'
Report Pokladok  6'
Chornomorets Stadium, Odessa
Attendance: 2,600
Referee: Ihor Khiblin (Khmelnytsky)

Chornomorets won 2–1 on aggregate

Final

The final was held at the NSC Olimpiysky on May 29, 1994, in Kiev.

Chornomorets Odessa0 – 0 (a.e.t.)Tavria Simferopol
Report
Penalties
Parfionov
Kulik
Korniyets
Telesnenko
Suslov
5:3 Antiukhin
Fursov
Volkov
Oparin
Attendance: 5,000
Referee: Serhiy Tatulyan (Kiev)

Ukrainian Cup 1994-95 Winners

FC Chornomorets Odessa
Second title

1993–94 Ukrainian Cup Team allocation articles: 183

Top goalscorers

Scorer Goals Team
Oleksiy Antiukhin
5
Tavria Simferopol
Eduard Valenko
5
FC Lviv/Karpaty
Ihor Zadvorny
4
Evis Mykolaiv
Roman Hryhorchuk
4
Prykarpattia Ivano-Frankivsk
Vyacheslav Oleshchenko
4
Stal Alchevsk
Volodymyr Havrylov
4 (4)
Metalurh Kostiantynivka

Attendances

Top attendances

Rank Round Home team Away team Result Location Attendance
1 Semifinals Karpaty Lviv Chornomorets Odessa 0 – 0 Ukraina Stadium, Lviv 14,000
2 Quarterfinals Karpaty Lviv Volyn Lutsk 2 – 1 Ukraina Stadium, Lviv 13,000
3 Round of 32 Nyva Ternopil Prykarpattia Ivano-Frankivsk 4 – 1 City Stadium, Ternopil 11,000
4 Semifinals Veres Rivne Tavriya Simferopol 0 – 0 Avanhard Stadium, Rivne 10,000
Round of 16 Veres Rivne Dynamo Kyiv 0 – 0 Avanhard Stadium, Rivne
Round of 32 Nyva Vinnytsia Evis Mykolaiv 0 – 0 Central Stadium, Vinnytsia
Pokuttia Kolomyia Shakhtar Donetsk 0 – 1 Yunist Stadium, Kolomyia

See also

References


External links